Česká republika Váš obchodní partner – Polsko

Země střední Evropy zažívají ekonomicky velmi příznivé období. Vloni vykazovaly slušná tempa růstu a ekonomové očekávají obdobný vývoj.  Zcela nezpochybnitelně se makroekonomicky daří Polsku. Jeho růst překračuje 4 %, což je nejvíc za uplynulých pět let, míra nezaměstnanosti je na minimu a inflace je nižší než u nás. Rovněž Varšavská burza je na dosah svých historických maxim. K růstu nadále přispívá vysoká spotřeba. Novým prvkem, který pomáhá polskému hospodářství, jsou masivní investice.

Zásluhou těchto faktorů zlepšila Mezinárodní ratingová agentura Moody´s výhled ratingu Polska z negativního na stabilní. Dala tak najevo, že se zhoršením výsledků dál nepočítá.

S ohledem na tradiční i dnešní obchodní styky mezi námi a Polskem neexistuje snad žádné odvětví, které by nebylo zajímavé pro hlubší formy spolupráce. Blízkost Polska i obou našich ekonomik umožňuje víc než jen výměnu zboží. Na tamním trhu se už usadilo dost českých firem a mnohé svůj kapitálový vstup zvažují.

K perspektivním oborům pro naše vývozce do Polska patří:

Energetika a elektrotechnický průmysl (polovina elektráren na černé a hnědé uhlí je starší 30 let a PL bude nuceno nahradit staré technologie), obranný průmysl (vláda do roku 2026 plánuje investice za 38 mld. USD a zdvojnásobit armádu), strojírenství (nejen brousicí a obráběcí stroje, ale i těžební stroje a důlní zařízení), stavebnictví a kolejová doprava (výstavba silnic, dálnic, železnic, např. dálnice Praha – Hradec Králové – Baltské moře nebo železnice Ostrava – Katovice – Varšava), zdravotnický a farmaceutický průmysl (vybavení a modernizace řady nemocnic), zemědělský a potravinářský průmysl (začíná poptávka po bio a ekologických potravinách, očekává se nárůst až o 20 % ročně). Polsko je v regionu hlavním adresátem dotací EU.

Mezi osvědčené marketingové cesty, jak u našich severních sousedů prezentovat svůj zájem o spolupráci, je teritoriální publikace Česká republika – váš obchodní partner. Polským podnikatelským kruhům představí nejen úroveň naší ekonomiky, vývoj a možnosti vzájemné obchodní výměny, ale zejména konkrétní české podniky, které chtějí dodávat své výrobky nebo služby a najít dlouhodobé obchodní partnery.

Teritoriální publikace jako zavedený proexportní titul vychází ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí, Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou, CzechTrade, CzechInvest. Za řadu let své existence se stala významným pracovním nástrojem ekonomických diplomatů a dalších českých zahraničních kanceláří.

Titul vyjde v polštině v nákladu 3000 výtisků, bude mít minimálně roční platnost a opět bude využíván našimi zastoupeními pro propagaci české ekonomiky a našich exportních firem. Je pravidelně distribuován na akcích organizovaných českou ambasádou, kanceláří CzechTrade, dvoustrannými obchodními komorami, na konferencích, rovněž na výstavách a veletrzích. Jejich zaměření a termíny akcí pro využití letošní publikace budou upřesněny v nejbližších měsících

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*