Česká republika Váš obchodní partner – Rakousko

Po několika letech stagnace, kdy bylo Rakousko silně ovlivněno krizí eurozóny, došlo v zemi k výraznému oživení hospodářství. Vloni rakouská ekonomika vykázala nejprudší růst za celou dekádu, když se její HDP zvýšil o 3 %. I letošní rok slibuje pokračující vývoj a růst, ovlivňován hlavně zvýšeným objemem investic a zejména velmi pozitivním ekonomickým vývojem ve středoevropském regionu.

Díky vysoké hodnotě HDP na hlavu (42 tisíc EUR) patří Rakousko mezi deset nejbohatších zemí na světě. Přes nevelkou rozlohu i počet obyvatel představuje pro exportéry zajímavý trh se stabilní a silnou domácí poptávkou.

Jako sousedům a dlouholetým partnerům se nám v Rakousku obchodně daří. Vloni vzrostl celkový vývoz ČR do Rakouska o 10,1 % a dosáhl hodnoty 7,05 mld. EUR. Naše republika se tak zařadila na 3. příčku největších rakouských partnerů v importu v rámci EU (za SRN a Itálii). Pozitivní je i fakt, že vzájemný obchod roste již čtyři roky v řadě a že v něm dosahujeme výrazného kladného salda.

V Rakousku působí kolem 300 českých firem. Naše investice u jižních sousedů, dříve zanedbatelné, v poslední době rostou a na rakouský trh vstupuje stále více českých firem. Mezi oběma státy také dobře funguje program přeshraniční spolupráce.

Pro náš export do Rakouska jsou perspektivní hlavně tyto obory:

strojírenství (zemědělské, stavební, těžební stroje), elektrotechnika a elektronika, stavebnictví (energeticky úsporné a zdravé bydlení – pasivní domy), stavební materiály, sklo, keramika a sanitární výrobky, technologie v oblasti životního prostředí (zpracování biomasy, bioplynu, odpadové hospodářství), kovové výrobky, informační systémy a IT (inteligentní domácí technika), zdravotnictví (lékařská technika a přístroje, zařízení pro laboratoře, pomůcky pro péči o seniory), potraviny (polotovary, speciality, nápoje alko i nealko, bioprodukty), dřevo, korek…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*