Česká republika Váš obchodní partner – Velká Británie

Ve vzájemné obchodní výměně s Velkou Británií si dlouhodobě udržujeme pozitivní bilanci. (Vyšší přebytek má Česká republika jen s Německem a Slovenskem.) Náš obchod s Británií je v posledních letech mimořádně dynamický a neustále se zvyšuje. Ze dvou třetin ho tvoří export, z jedné dovoz.
Spojené království je naší čtvrtou největší vývozní destinací, kam jsme v posledním roce exportovali dodávky za 207 miliard korun, import pak činil 92 mld. Kč.
Velká Británie utlumila v posledních dekádách svůj zpracovatelský průmysl. Na dovozech z Evropy je silně závislá a potřebuje je. Obzvlášť, když hospodářství eurozóny roste dvakrát rychleji než to britské.
Na tento největší ostrov Evropy s 65 miliony obyvatel dodává Česká republika řadu komodit.
Našimi nejzajímavějšími exportními obory jsou strojírenství (auta, traktory i jiná vozidla), kovovýroba, kaučuk, plasty a výrobky z něj, energetika, obranný průmysl, software, IT, nábytek, potraviny (stoupá zájem o produkci malých pivovarů, vína, destiláty, poptávka je také po bylinných přípravcích potravinářských i kosmetických), lékařské, chirurgické a farmaceutické výrobky, spotřební zboží (hračky, hry, spotrobní potřeby. Dobře se uplatňují designové a řemeslné výrobky ze skla, umělého kamene… V exportu českých služeb jasně vede oblast IT.

Ekonomové předpokládají, že ani odchod Británie z EU by neměl v budoucnu česko-britský obchod poškodit. Pro české exportéry je Spojené království jedním z prioritních trhů.

Mezi osvědčené marketingové cesty, jak se na něj dostat a prezentovat svůj zájem o spolupráci, je teritoriální publikace Česká republika – váš obchodní partner. Podnikatelským kruhům v dané zemi představí nejen úroveň naší ekonomiky, vývoj a možnosti vzájemné obchodní výměny, ale zejména konkrétní české podniky, které chtějí na tento trh dodávat své výrobky nebo služby a najít perspektivní obchodní partnery.
Teritoriální publikace jako zavedený proexportní titul vychází ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí, Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou, CzechTrade, CzechInvest. Za řadu let své existence se stala významným pracovním nástrojem ekonomických diplomatů a českých zahraničních kanceláří.

Titul vyjde v angličtině v nákladu 3000 výtisků, bude mít minimálně roční platnost a opět bude využíván našimi zastoupeními pro propagaci české ekonomiky a našich exportních firem. Je pravidelně distribuován na akcích organizovaných českou ambasádou, kanceláří CzechTrade, dvoustrannými obchodními komorami, na konferencích, rovněž na výstavách a veletrzích. Zaměření a termíny akcí pro využití letošní publikace budou upřesněny v nejbližších měsících.

Projekt má dvojí podobu: kromě tištěné také internetovou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*