Ukrajinská ekonomika se staví na nohy

Ukrajina – 42 mil. obyvatel (bez Krymu), 70 % žije ve městech.

Ukrajinská ekonomika se staví na nohy (se hospodářsky nadechla, vzpamatovává z hluboké recese, která trvala dva roky). Motorem růstu byl lepší výkon průmyslu a silný zemědělský sektor. Podle údajů statistického úřadu průmyslová výroba už v roce 2016 po čtyřech letech poklesu vzrostla o 2,4 procenta a v roce by měla vzrůst o více než dvě procenta. Předpověděl to MMF. Dodal však, že Ukrajina musí pokračovat ve strukturálních reformách, aby dosáhla silnějšího a udržitelného růstu, který ve středně dlouhém období potřebuje. Ukrajina pokračuje v implementaci strukturálních reforem, což má pozitivní vliv na ekonomiku a sociální oblast. Podařilo se také zajistit důležité legislativní změny v oblasti trhu s elektřinou, energetické účinnosti, vzdělávání a decentralizace, stejně jako v oblasti zdravotnictví a penzijním systému. Po více než třech letech se Ukrajina vrátila na světové finanční trhy. HN 9/2017.

Ukrajinská ekonomika začala růst, je to vidět i na nárůstu českého exportu do země. V průběhu roku 2016 se v návaznosti na makroekonomickou stabilizaci Ukrajiny aktivizovala činnost celé řady českých společností na ukrajinském trhu. V roce 2016 se Ukrajina z pohledu českého exportu umístila na 22. místě, z hlediska dovozu na 27. místě, tj. Ukrajina představuje 23. nejvýznamnějšího obchodního partnera ČR. K podpoře rozvoje bilaterální hospodářské spolupráce se v roce 2017 obnovuje činnost Mezivládní smíšené komise ČR – Ukrajina pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci. Na Ukrajině má své zastoupení a kanceláře více jak 200 českých společností. Na Ukrajině je aktivní např. firma MND, Škoda JS, telekomunikační firma TTC Marconi, fa Block. a.s. je dodavatelem výzkumného a výrobního komplexu farmaceutické firmy Interchim. Samostatné dodávky realizují také např. ČKD, Vítkovice, Alta, TOS Varnsdorf, Weiler Holoubkov, Smeral Brno, Kovosvit, Strojírny Čelákovice, fy Bauer a Brunnthaller dodávají technologii pro živočišnou výrobu, Ekotechnik Praha je aktivní v oblasti výstavby solárních elektráren, Ravak (Příbram – sanitární technika), LECO Instrumente (Plzeň – zařízení pro průmyslové laboratoře), Sitel (telekomunikační technika a zařízení), Alstom Power (Brno – průmyslové kotle), Tedom (Třebíč – kogenerační jednotky), PEKM Kabeltechnik (Liberec – výroba automobilových svazků), Hamé – dodávky potravinářských výrobků, Tekro (výrobce a dodavatel krmných směsí a vitamínových koncentrátů pro živočišnou výrobu). V oblasti zpracování biomasy, výroby peletek je aktivní Biotal.

Hlavním obchodním partnerem Ukrajiny je EU s podílem 37,1%. Ukrajinský import z EU vzrostl o 11,8% v roce 2016. Nejvýznamnější položky importu v roce 2016: nerostné suroviny (21,6%), strojírenské výrobky (20,1%), chemická produkce (14,3%), zemědělské a potravinářské výrobky (9,9%), dopravní prostředky (7,5%), plasty (7,3%), kovy a výrobky z nich (5,9%)

Příležitosti pro český export: Civilní letecký průmysl, Energetický průmysl a elektrotechnika, Dopravní průmysl a infrastruktura, Služby, Vodohospodářský a odpadní průmysl, Zemědělství a potravinářský průmysl = Stroje/nářadí pro zemědělství lesnictví, sekačky trávy, stroje dojicí mlékárenské, stroje pro čištění, třídění nebo prosévání semen, zrn, stroje a přístroje používané v mlynářství stroje pro průmyslovou přípravu potravin, traktory.

Mezi významné veletrhy na Ukrajině patří veletrh dobývací techniky Mining Industry EXPO – 2017, letecký AVIASVIT – XXI, zemědělský Agro Animal Show, vojenské a bezpečnostní techniky ARMS ans SECURITY apod.  Na Ukrajině platí „kdo je vidět, prodává“, ať je to oblast výstav a veletrhů, nebo oblast reklamy. Proto je užitečné vidět české společnosti na výstavách. Při jednotlivých fázích jednání by měla byt samozřejmostí připravenost firem komunikovat a prezentovat se v ukrajinském nebo ruském jazyce, jiné světové jazyky, např. angličtina fungují převážně a pouze v moderních oborech (IT, bankovnictví, média atp.)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*