Spojené arabské emiráty a EXPO Dubaj 2020

Česká republika – váš obchodní partner

Český vývoz do SAE – včetně velkého objemu reexportu do dalších zemí v oblasti – se v posledních letech pohybuje kolem 800 milionů USD ročně. Na žebříčku vývozu do mimoevropských zemí zaujímají Spojené arabské emiráty 4. místo. Zatímco země vyváží především ropu a její produkty, většinu ostatních výrobků zajišťuje importem. Hospodářství SAE se progresivně rozvíjí a pro příští rok očekává růst HDP ve výši 4,1 %. Tvorbu HDP zajišťují prakticky jen tři emiráty: Abu Dhabi, Dubaj a Sharja. Velkou měrou se na něm podílí dynamická odvětví jako stavebnictví, infrastruktura, informační a komunikační technologie včetně umělé inteligence, vodohospodářství, energetika, elektrotechnika a petrochemie.

Navzdory dobrému povědomí o naší republice i pověsti českých výrobků však výše vzájemného obchodu našemu potenciálu zatím neodpovídá. Exportní příležitosti nabízí našim firmám zejména chemický, obranný a bezpečnostní průmysl, sklářský a keramický, zdravotnický a farmaceutický nebo zemědělský a potravinářský průmysl. Specifickou oblastí jsou pak naše architektonické, designové a inženýrské služby.

Světová výstava EXPO 2020 ještě více posílila roli Dubaje jako světového centra obchodu. A právě obchod zde bude bude mít po dobu šesti měsíců dominantní pozici, nevyjímaje prostory českého pavilonu. Jeho technologickým srdcem a hitem expozice bude systém S.A.W.E.R. schopný vyrobit vodu z pouštního vzduchu, společné dílo ČVUT a Akademie věd ČR. Český pavilon vzbuzuje zájem už nyní. V průběhu výstavy se stane místem prezentace českých podniků, jejichž výrobky a služby mají světovou úroveň, místem setkávání obchodních partnerů ČR s našimi firmami, s generálním komisařem výstavy a dalšími zástupci ČR. Jedním z oficiálních propagačních materiálů v pavilónu bude i tato teritoriální publikace, jejímž partnerem vydání bude – vedle obvyklých státních institucí – rovněž Kancelář generálního ředitele účasti ČR na EXPO Dubaj 2020.

Teritoriální publikace Česká republika – Váš obchodní partner podává zahraničním partnerům zásadní přehled o úrovni české ekonomiky, o možnostech obchodní spolupráce, o našich úspěšných oborech. Prezentujícím se firmám pak nabízí osvědčený způsob, jak oslovit a najít obchodní partnery. Publikace nás v emirátech ukáže nejen jako zemi inovativních technologií a dobrého vkusu, jako spolehlivého a důvěryhodného partnera, ale zdůrazní také české kulturní, turistické a zejména léčebné příležitosti (občané SAE vydávají ročně za léčbu v zahraničí 60 mld. USD).

https://www.czexpo.com

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*